V stredu vláda schválila hneď niekoľko dôležitých bodov. Od soboty sa opätovne predlžuje núdzový stav na 40 dní. Na jeho finálne schválenie ho ale ešte musí odobriť aj parlament, urobiť tak musí do 20 dní od jeho začiatku, inak sa týmto dňom skončí.

Ministri na vláde tiež schváli aj zákaz dovolenie. Samotné cesty do zahraničia ale zakázané nebudú. Minister Eduard Heger však apeluje na ľudí, aby systém neobchádzali a dodržiavali sa pravidlá. Podľa vlády je dôležité, aby ľudia prestali chodiť na dovolenky, inak k nám môžu prísť ďalšie mutácie COVID-19. Na margo tejto témy štátny tajomník MZ SR Peter Stachura informoval, že najbližšie dni spustia aplikáciu e-karanténa. Ľudia by tak po príchode zo zahraničia zostávali v domácej – kontrolovanej karanténe. Podrobnosti ohľadom „pendlerov“ zatiaľ úplne jasné nie sú.

Ďalšou novinkou je, že zodpovednosť v prípade vakcíny SPUTNIK V pri očkovaní nebude preberať lekár ale štát. Prístup k očkovaniu po novom budú mať aj tí ľudia, ktorí dlžia na zdravotnom poistení či ľudia bez domova.


Zmena nastala aj v liečbe covidu. Tí, ktorí mali stredne ťažký alebo ťažký priebeh, majú nárok na kúpeľnú liečbu. Tá bude preplácaná z verejného zdravotníctva. Rozhodnúť o predpísaní liečby bude môcť všeobecný lekár.

(28)

Komentáre

komentáre

Vláda schválila núdzový stav aj zákaz dovoleniek