Úzkosť je považovaná za normálnu reakciu na stres, je to stav „nepohody“, ktorý môže vzniknúť pri pocite strachu, ohrození, neistote, obavách, neúspešnosti a podobne. Pocit úzkosti a napätia môže vyvolať udalosť, pri ktorej sa človek môže cítiť frustrovaný alebo nervózny, čo situácia spôsobená v dôsledku COVID 19 pandémie nepochybne je.

Nie vždy je to ale zlé!

Z krátkodobého hľadiska vám úzkosť môže pomôcť prekonať výzvu alebo nebezpečnú situáciu. Príklady každodenného stresu a úzkosti zahŕňajú aj starosti súvisiace s hľadaním práce, nervozitu pred skúškou, testom, alebo ich vyvoláva pocit „trápnosti“ v určitých sociálnych situáciách. Keby sme nezažili bežné úzkosti, neboli by sme motivovaní robiť veci, ktoré musíme urobiť, napríklad študovať kvôli zvládnutiu skúšky.

Ak sa však úzkosť a stres prejavujú dlhodobo a začnú ovplyvňovať váš každodenný život, môže to znamenať vážnejší problém. Ak sa napríklad účelovo vyhýbate nejakým situáciám kvôli iracionálnym obavám, alebo prežívate silnú úzkosť z traumatizujúcej udalosti týždne po tom ako sa stala, nastal čas, aby ste začali uvažovať nad vyhľadaním odbornej pomoci.

U ľudí, ktorí sú vystavení stresu a úzkosti počas dlhého obdobia, sa môžu prejaviť aj ďalšie pridružené zdravotné problémy a ochorenia. Je u nich napríklad vyššia pravdepodobnosť vzniku srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku, cukrovky a môže u nich dôjsť k psychickým poruchám – depresii a panickej poruche.

Vyhľadanie odbornej pomoci pri úzkosti a napätí je dôležité!

Ak máte pocit, že nedokážete zvládnuť úzkosť alebo napätie, navštívte odborníka na duševné zdravie. Napríklad psychológ vás môže naučiť rôzne relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť úzkosť.

Organizácia Tenenet, o.z. ponúka služby v ambulancii klinickej psychológie a psychoterapie na zvládanie podobných situácií.

Ak máte záujem o viac informácii, prihláste sa na bezplatný webinár, ktorý sa bude zaoberať zvládaním stresových situácií. Webinár sa bude konať v stredu, 24. marca o 16.00 hod.

Prednášať bude odborníčka PhDr. Jana Galátová, klinická psychologička a psychoterapeutka.

Viac informácií o spomínanom webinári nájdete na Facebook stránke Tenenet, o.z. alebo na stránke www.tenenet.sk

(61)

Komentáre

komentáre

V tomto období je prirodzené, že mnoho ľudí občas zažíva úzkosť a napätie.