Prvé VAR školiace stredisko na Slovensku sa nachádza práve u nás v Senci. My sme sa preto rozhodli vyspovedať projektového manažéra VAR, mimo iného aj poslanca MsZ, Tomáša Mókoša.

Mohli by ste nám predstaviť trošku bližšie čo je to VAR?

VAR (video asistent rozhodcu) je potvrdením modernizácie futbalu a jednoznačným dôkazom, že aj najpopulárnejší šport na svete zachytil trend 21. storočia. Základnou filozofiou VAR systému a predmetnej technológie je „minimum zasahovania verzus maximum benefitov“.  To znamená, že samotný VAR poukazuje a rieši iba zjavné chyby, ktoré sú kľúčové pre vývoj a ovplyvňujú samotný výsledok stretnutia.  Preto v súlade s VAR protokolom je povolené u hlavného rozhodcu na hracej ploche intervenovať iba situácie na základe ktorých je: 1. nariadený pokutový kop, 2. udelená červená karta, 3. dosiahnutie gólu kedy bol hráč mimo hry (tzv. offside), 4. nesprávnej identifikácii čísla hráča, ktorému bol udelený osobný trest (tzv. žltá alebo červená karta).

Aká je Vaša úloha v rámci VAR projektu?

V rámci VAR projektu pôsobím ako projektový manažér zodpovedný za vzdelávanie rozhodcov na Slovensku. Ako bývalý medzinárodný futbalový rozhodca som absolvoval viacero zahraničných stáží / školení  organizovaných medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA, na základe ktorých som získal potrebnú licenciu pre projekt VAR, jeho implementáciu do súťaží riadených Slovenským Futbalovým Zväzom ako aj pre samotné vzdelávanie rozhodcov.  

Čo znamená prítomnosť strediska VAR pre mesto Senec?
V areáli Národného Tréningového Centra v Senci máme vybudované VAR školiace stredisko, ktorého súčasťou sú kompletne vybavené dve video operačné miestnosti (VOR = Video Operation Room) a na ihrisku s umelou trávou sa vybudoval nový kamerový systém, ktorý sa skladá zo šiestich statických kamier a z dvoch tzv. živých kamier, ktoré naši rozhodcovia využívajú pri jednotlivých školeniach na VAR technológiu. Tieto školenia prebiehajú od 11. novembra 2019 a pre prvú skupinu rozhodcov, ktorí boli do predmetného školiaceho programu zaradení, budú trvať až do konca júna 2020. Pre naše mesto to prináša aj sekundárny benefit, lebo všetci školení rozhodcovia využívajú služby, ktoré sa nachádzajú v samotnom areáli slnečných jazier (ubytovanie, stravovanie…), čím podporujeme rozvoj turistických služieb v našom meste.

Aká je budúcnosť VAR v Slovenskom futbale?
VAR už niekoľko rokov existuje vo viacerých futbalovo vyspelých krajinách. Našim cieľom je, aby sme sa postupnými krokmi týmto krajinám približovali a od nadchádzajúceho futbalového ročníka zaviedli VAR aj v našej najvyššej futbalovej súťaži.

 


(527)

Komentáre

komentáre

SENEC JE PRVÝ NA SLOVENSKU!