Zdravie – životný štýl

Dnes dokončíme tému 5 kľúčových faktorov, ktoré zapríčiňujú chronický zápal a rad je na Voľných radikáloch. Aj tentokrát je zdrojom informácií kniha Nech je vaše jedlo vašim liekom, od Dr. Paula Claytona, PhD.

VOĽNÉ RADIKÁLY

Väčšina ľudí už počula, že voľné radikály môžu zničiť naše zdravie, ale čo vlastne sú voľné radikály?

Sú to nepatrné čiastočky vytvorené v priebehu miliárd chemických procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom tele a umožňujú nám žiť. Ľudský organizmus tvoria molekuly, ktoré sa zase skladajú atómov, a molekuly aj atómy sú obklopené elektrónmi. Elektróny sú zvyčajne spárované, ale pri niektorých reakciách sa môže jeden elektrón oddeliť. Zostávajúci atóm (alebo molekula) sa tak stáva nestabilným „voľným radikálom” s jedným nepárovým elektrónom.

Aby sa tento voľný radikál stal opäť stabilným, musí si privlastniť elektrón inej molekuly, ale potom sa táto iná molekula stáva voľným radikálom! Táto reťazová reakcia molekúl kradnúcich si navzájom elektróny niekedy spôsobuje tisíce udalostí, pokračuje dlho a dáva priechod ničeniu, kým sekvencia neskončí.

Proces tvorby voľných radikálov sa tiež nazýva oxidačné poškodenie, pretože sa ho často zúčastňujú molekuly kyslíka. Korózia železa, žltnutie tuku alebo hnednutie narezaného jablká sú všetko príklady oxidačného poškodenia / poškodenia voľnými radikálmi. 

Je to len nadbytok voľných radikálov, ktorý je nebezpečný pre naše zdravie. Istá úroveň pôsobenia voľných radikálov je normálnou nevyhnutnou súčasťou imunitnej reakcie na patogény ako sú baktérie a vírusy. Pôsobenie nadmerného množstva voľných radikálov na druhej strane môže skutočne spôsobiť poškodenie buniek a tkanív, chronický zápal a nakoniec závažné zdravotné problémy ovplyvňujúce množstvo tkanív. Existuje celý rad dobre známych faktorov, ktoré zvyšujú hladinu voľných radikálov v našom tele, patrí medzi ne fajčenie, vystavenie ožiareniu (napríklad ultrafialovému, röntgenovému žiareniu a všetkému rádioaktívnemu) a zápal.

Keď sú bunky poškodené zápalom, produkujú toxické látky, ktoré spúšťajú uvoľňovanie prebytočných voľných radikálov. Výsledný oxidačný stres ďalej tieto bunky poškodzuje a tento proces uvoľní druhú vlnu zápalových látok.

Tento začarovaný kruh poháňa ochorenie aj sám proces starnutia, ibaže by bola zaistená dostatočná protizápalová a antioxidačná obrana. To dnes uznáva väčšina vedcov. Vedci z Centra pre životné prostredie a zdravotníctvo v Austrálii sa stotožňujú s aktuálnym znaleckým posudkom, ktorý tvrdí, že starnutie a choroby súvisiace s vekom sú poháňané začarovaným kruhom  chronického zápalu vytvárajúceho voľné radikály, ktoré spôsobujú ďalší zápal.

Chronický zápal = prebytočné voľné radikály = ďalší zápal

Nadmerné zaťaženie voľnými radikálmi

Najznámejším faktorom, ktorý nás vystavuje nadmernému množstvu voľných radikálov, je fajčenie. Fajčenie je hlavnou príčinou ochorenia, zrýchleného starnutia a smrti, ale vystavovanie sa vysokým úrovniam dymu a priemyselných kúrenísk a iným exhalátom môže tiež spustiť oxidačné poškodenie a chronický zápal. V ohrození sú tiež napríklad obyvatelia miest, ktorí sú vystavení vysokým úrovniam dieselových výfukových častíc. Nadmerné vystavenie ionizujúcemu žiareniu je ďalším faktorom, ktorý sa schováva za vládnym odporúčaním, aby sme boli opatrní, nevystavovali sa príliš slnečnému žiareniu a vystríhali sa spálenia slnkom.

Existujú teda dôkazy o tom, že zbytočné obavy zo slnečného žiarenia sú nepodložené. Mohli by sme uviesť dlhý zoznam „vedecky podložených” metód, pomocou ktorých sa vlády snažia ovplyvniť správanie ľudí a ktoré sú preukázateľne kontraproduktívne.

Napríklad rada, aby sa ľudia vyvarovali cholesterolu, bola katastrofou. Americkí vedci, ktorých podporovali firmy z oblasti cukrovarníctva, skreslili svoje dáta s cieľom označiť cholesterol a živočíšne tuky ako príčiny ochorenia srdca a zničiť kariéru profesora Johna Yudkina, britského vedca, ktorý v roku 1970 presne identifikoval cukor ako primárnu príčinu zlého zdravotného stavu ľudí. Americký cukrovarnícky priemysel a akademici mali lepšiu reklamu, a zatiaľ’ čo zavádzajúce odporúčania vlády USA zabezpečili zdravé výsledky predaja cukru, súčasne došlo k aktuálnej epidémii obezity, cukrovky, rakoviny, demencii a mnohým miliónom zbytočných úmrtí. Strava s vysokým obsahom živočíšnych tukov nie je nevyhnutne prozápalová, strava s vysokým obsahom cukrov a škrobov je.

Rada, aby sa ľudia chránili pred slnečným žiarením, má svoj pôvod skôr v rýdzej a pochopiteľnej chybe v úsudku než vo lži, ktorá má slúžiť na ochranu priemyslu, ale prináša takmer rovnako ničivé účinky. Pochádza z klinických skúseností v severskej krajine s výraznou populáciou Keltov. Títo ľudia mali svetlú kožu a často aj ryšavé vlasy a zistilo sa, že im hrozilo závažné nebezpečenstvo spálenia slnkom (zápal kože) a rakovina kože. Predpokladalo sa, že to bolo spôsobené nadmerným pobytom na slnku, čo narástlo až do takej formy ochrany pred slnkom a vyhýbania sa pobytu na slnku, v akej je dnes. Až oveľa neskôr vedci zistili, že najnebezpečnejšia forma rakoviny kože, melanóm, nie je úzko spätá s pobytom na slnku, ale že ryšaví Kelti boli geneticky náchylnejší k rakovine kože (a niektorým ďalším ochoreniam). A tak zlé odporúčania vlády spôsobili, že milióny ľudí mali, resp. majú takú nízku hladinu vitamínu D, že im hrozilo/-zí väčšie nebezpečenstvo ochorenia na srdcové choroby, rakovinu, autoimunitné ochorenia a ďalšie choroby.

Strava bohatá na rastlinné potraviny je strava bohatá na karotenoidy a polyfenoly, čo sú protizápalové zlúčeniny. Tieto živiny sa dostávajú do kože a chránia ju, aby ju nepoškodilo slnko. Viktoriánski roľníci, ktorí konzumovali veľké množstvo týchto ochranných látok, pracovali dlhé hodiny na poliach, ale len ojedinele sa u nich vyskytla rakovina kože. Naša strava, v ktorej prevažujú spracované a nezdravé potraviny, je o tieto ochranné látky značne ochudobnená. Naša koža je potom oveľa náchylnejšia k zápalu a mnohým rôznym druhom poškodenia kože

Fakty o tabaku

• Tabak zabíja až polovicu svojich užívateľov.

• Tabak zabíja každý rok približne 6 miliónov ľudí. Viac ako 5 miliónov z nich umiera následkom priameho užívania tabaku, zatiaľ čo viac ako 600 000 z nich sú nefajčiari, ktorí boli vystavení pasívnemu fajčeniu.

• Pasívne fajčenie je spôsobené dymom, ktorý plní reštaurácie, kancelárie a ďalšie uzavreté priestory, keď ľudia pália tabakové výrobky.

• V roku 2004 28 % úmrtí prisudzovaných pasívnemu fajčeniu predstavovali deti.

Zdroj: WHO, jún 2016

Zníženie záťaže voľnými radikálmi

Ak ste fajčiar, prvá vec, ktorú by ste mali urobiť pre zlepšenie svojho zdravia, je zbaviť sa návyku. Pokiaľ s tým ešte prestať nemôžete, prejdite na e-cigarety, ktoré sa zdajú byť menej škodlivé. Životný štýl, ktorý komplexne chráni zdravie, by mal tiež zahŕňať potraviny a doplnky stravy s vysokou protizápalovou kapacitou. Tieto potraviny a doplnky tiež všeobecne majú antioxidačnú schopnosť, čo robí výber potravín a doplnkov jednoduchším.

Týmto sa uzatvára 1. kapitola – Čo je zápal. Nabudúce otvoríme rozsiahlu 2. kapitolu s názvom Účinky zápalov na telo. V nej si postupne budeme hovoriť o poruchách srdca, metabolických poruchách, bunkových problémoch, problémoch týkajúcich sa mozgu, poruchy nálady, ochoreniach kĺbov, problémoch s imunitou, črevných ťažkostiach, problematike ústnej dutiny, plodnosti-neplodnosti, zápale u detí, fyzickej záťaži, zápale a výžive i o vplyve omega-3 MK na zdravie pokožky.

Marian Brnuľa

(116)

Komentáre

komentáre

Zdravie – životný štýl: VOĽNÉ RADIKÁLY