Ako sme avizovali, pokračujeme ďalej v téme:
Chronický zápal – spoločná príčina takmer všetkých chronických degeneratívnych civilizačných chorôb.
V nasledujúcich riadkoch sa dozvieme viac o konkrétnych príznakoch, resp. ochoreniach, ktoré spôsobuje chronický zápal. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budú týkať aj niekoho z vášho okolia, ba dokonca i priamo vás osobne.
Aj nasledujúce informácie máme vďaka Dr. Paulovi Claytonovi, PhD. a jeho práci, ktoré čerpáme z knihy Nech je vaše jedlo vašim liekom. Veríme, že vám pomôžeme ozrejmiť, resp. vysvetliť niektoré „záhady“, ktoré trápia prevažnú väčšinu z nás.
Napríklad taký chronický zápal vo vnútri kĺbu spôsobuje pomaly narastajúce poškodenie chrupavky, ktoré sa nakoniec prejaví ako artritída – lekársky termín, ktorý jednoducho znamená zápal vo vnútri kĺbu. Ak sa chronický zápal rozvinie v kostiach, postupom času spôsobí osteoporózu. V srdci a tepnách vyvoláva ateróm (cysta, nádor) a vysoký tlak, v žilách spôsobuje vaskularizáciu a hemoroidy. V priedušničkách podporuje astmu, v pečeni nakoniec spôsobí hepatitídu a v mozgu bude jednou z príčin depresie a nakoniec sa vynorí vo forme neurodegeneratívnych ochorení, medzi ktoré patria Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Inými slovami, chronický subklinický zápal (so slabými až nepostrehnuteľnými príznakmi) je kľúčom k takmer všetkým neprenosným ochoreniam. Pretože chronický zápal spôsobuje zákernú a postupnú deštrukciu tkaniva, je dnes považovaný za hlavnú príčinu takmer všetkých chorôb súvisiacich so starnutím. Preto sa spája s rýchlejším starnutím a je sprievodným javom starnutia.
Vývoj degeneratívneho ochorenia sa dlho považoval za neoddeliteľnú súčasť procesu starnutia, ale teraz vidíme, že povrchné symptómy, ako je stenčovanie chrupavky a kosti, zanášanie tepien a zvrásnenie pokožky majú len málo do činenia so starnutím samotným. Sú to procesy do značnej miery podporované chronickým zápalom, ktorý je vyživovaný životným štýlom a stravou. A preto sa mnohé z týchto povrchných príznakov starnutia strácajú alebo sa menia vo chvíli, keď sa tkanivá začínajú hojiť, ak chronický zápal zastavíme. Ak sa nám to podarí, presunieme sa z rýchlostného pruhu starnutia do pomalého jazdného pruhu, kde sú príznaky starnutia výrazne odsunuté a zdravý stredný vek sa predĺži o mnoho rokov.
Rozhliadnite sa okolo seba. Všimnete si, že niektorí ľudia vyzerajú na svoj vek oveľa mladšie, zatiaľ čo iní vyzerajú oveľa staršie, než v skutočnosti sú. Ľudia, ktorí starnú rýchlo, nielen staršie vyzerajú, ale majú zvyčajne vyšší krvný tlak, tenšie kosti, vŕzgajú im kĺby, sipia pľúca atď. A zatiaľ čo kozmetická chirurgia a botox môžu zvrátiť niektoré povrchné známky starnutia, ich účinok je iba kozmetický. Najväčší rozdiel medzi rýchlo a pomaly starnúcimi ľuďmi je v tom, že ľudia, ktorí starnú rýchlo, majú v tele viac chronických zápalov.
Niektorí ľudia sú vystavení zvýšenému riziku chronického zápalu a zápalu sprevádzajúceho starnutie.
- Máte viac ako 50 rokov?
- Máte nadváhu?
- Držíte často diétu?
- Ste fajčiar alebo trávite väčšinu času v meste, kde ste vystavený znečistenému ovzdušiu?
- Často konzumujete pečené pokrmy, cukrovinky, vyprážané jedlá a produkty rýchleho občerstvenia?
- Bol u vás zistený vysoký krvný tlak alebo akékoľvek dlhodobé ochorenie, ktorého názov končí na „-itída“ (čo jednoducho znamená, že ide o zápal)?
Ak ste na niektorú z uvedených otázok odpovedali „Áno“, potom takmer určite máte v tele úroveň chronického zápalu, ktorú musíte IHNEĎ znížiť, ak chcete svoje zdravie dlhodobo ochrániť.
Existuje viac spôsobov ako to dosiahnuť a všetky súvisia so životosprávou, životným štýlom a najmä so spôsobom stravovania, čiže prijímania živín pre naše bunky.
Na budúci týždeň k chronickému zápalu uvedieme ďalšie fakty. Na vaše prípadné otázky radi odpovieme.
Marian Brnuľa
(27)
Recent Comments