Otvorili sme tému 5 kľúčových faktorov, ktoré zapríčiňujú chronický zápal:
- Nerovnováha medzi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami (ďalej MK)
- Nedostatok ovocia a zeleniny
- Prozápalové metódy varenia AGE a ALE
- Prílišná nadváha alebo obezita
- Voľné radikály
Predchádzajúci článok bol venovaný prvým dvom faktorom a dnes si prejdeme ďalšie dva. Samozrejme to všetko na základe podkladov Dr. Paula Claytona, PhD. z jeho knihy Nech je vaše jedlo vašim liekom.
3. Prozápalové metódy varenia: AGE a ALE
Keď sa potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, upravujú pri vysokých teplotách, viaže sa proteín s glukózou či inými cukrami prítomnými v potravinách a vznikajú zlúčeniny, ktorým sa hovorí AGE – konečné produkty pokročilej glykácie.
Veľa potravín pri vysokých teplotách hnedne a táto zmena sfarbenia je znakom produkcie AGE, ktoré sú veľmi prozápalové a prispievajú k starnutiu.
Dobre známe AGE zlúčeniny zahŕňajú akrylamid, ktorý sa tvorí, keď sa škrobnaté potraviny pečú pri vysokých teplotách, a nachádza sa v lupienkoch, hranolčekoch, hriankach a ďalších potravinách, a Phip, ktorý sa vytvorí, keď sa mäso pečie pri vysokých teplotách. PhiP aj akrylamid boli klasifikované ako karcinogénne pre človeka.
K tvorbe AGE môžem dôjsť aj v prípade, že má človek dlhodobo príliš vysokú hladinu glukózy, ako je to pri diabete.
U nediabetikov enzýmy viažu molekuly glukózy na proteíny, tvoria glykoproteíny, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie tela. Keď je však hladina cukru v krvi príliš vysoká, glukóza sa môže viazať na proteíny v tele prostredníctvom neenzymatických glykácií. To zvyšuje tvorbu AGE, čo vedie k zápalu, čím sa vysvetľuje, prečo diabetici trpia nadmerným zápalom, zvýšeným rizikom závažných ochorení a zrýchleným starnutím.
AGR stimulujú zápal, ale nie je to jediný spôsob, ktorým urýchľujú proces starnutia. Väzba glukózy na proteíny spôsobuje vznik zosieťovania medzi proteínmi, spája ich náhodným a dysfunkčným spôsobom. To sa navonok prejavuje na pleti ako starnutie, vrásky a znížená pružnosť. Vnútorne to vedie k zdravotným problémom, ako je šedý zákal, vysoký krvný tlak, zrážanie krvi a poškodenie obličiek.
A nie je potrebné sa chrániť len pred AGE. Keď sa tuky a oleje zahrejú na vysoké teploty, tvoria sa konečné produkty pokročilej lipoxidácie (ALE – Advanced Lipooxidation End Products). To by mohlo znieť priateľskejšie, ale sú rovnako škodlivé a vysoko prozápalové. Vyššia hladina AGE a ALE v krvi sa spája s vyšším výskytom mnohých degeneratívnych ochorení.
Medzi potraviny, ktoré obsahujú vysokú hladinu AGE aj ALE, patria:
• vysokoteplotne spracované potraviny bohaté na tuky a bielkoviny: tj. vyprážane, pečené na ražni, spálené a grilované mäso, hydina a ryby
• rôzne margaríny
• hranolky, lupienky, vyprážané vajcia (bezpečnejšie je jest vajcia miešané a varené!)
• Spracované potraviny, ktoré sa vyrábajú vo veľkom, teda varené narýchlo, a preto pri vysokých teplotách. Medzi no patrí aj dojčenské mlieko, ktoré sa suší rozprašovaním, a výrobky s vysokým obsahom tuku, ako sú nátierky so smotanovým syrom a majonéza
• údené a nasolené jedlá
Z tohto zoznamu je zrejmé, že väčšina komodít rýchleho občerstvenia je bohatým zdrojom AGE a ALE, a preto rýchlik k zápalovému starnutiu. To je tiež dobrý dôvod, prečo si variť doma svoje vlastné jedlo a pri nižších teplotách. A môžete byť ešte úspešnejší, ak upravíte svoje kuchárske techniky. Tvorba AGE sa výrazne zníži, ak budete potraviny spracovávať vlhkým teplom, s kratšou dobou varenia, piecť pri nižších teplotách, a pridávať kyslé zložky, ako je citrónová šťava alebo ocot.
Dobrou správou je, že sa z nás všetkých nemusia stáť puritáni. Cieľom je rovnováha.
Ľudia (a ďalšie všežravce) majú radi jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru a pre mnohých by bol život bez občasného hamburgeru, torty alebo hranolčekov trochu menej zábavný. Ak vedome vyvažujete tieto jedlá s protizápalovými potravinami a živinami, môžete si ich bez ujmy príležitostne dopriať.
4. Prílišná nadváha alebo obezita
Obezita je jedným z najväčších zdravotných problémov 21. storočia a bola identifikovaná ako príčina číslo dva predčasného úmrtia po celom svete (po dysnutrícii). Výrazne zvyšuje riziko chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes typu 2., hypertenzia, koronárne srdcové ochorenia, ochorenia pečene a obličiek a rad typov rakoviny. Jej rozmach sa od roku 1980 v mnohých krajinách Európskeho regiónu WHO strojnásobil a počty osôb postihnutých obezitou aj naďalej alarmujúcim tempom narastajú, a to najmä u detí.
Pre niektorých môže byť obezita ďalej spojená so širokou škálou psychických problémov a stresom. Pre spoločnosť ako celok je zdrojom veľkých priamych aj nepriamych nákladov, ktoré znamenajú značnú záťaž pre zdravotníctvo a sociálne zdroje.
Nadváha a obezita sú dnes hlavnými príčinami chronického zápalu. Je to preto, že nadmerné tukové tkanivo (tuky) vylučuje prozápalové hormóny zvané adipocytokíny. V spoločnosti, kde je asi 30 % ľudí obéznych a 62 % má oficiálne nadváhu, sa stala prozápalovosť tuku dôležitou príčinou zlého zdravotného stavu a zrýchleného starnutia. Rozširujúci sa obvod v páse je spojený s vysokým príjmom prozápalových spracovaných potravín s vysokým obsahom cukrov a omega-6 tukov a s našou všeobecne nízkou úrovňou fyzickej aktivity, čo je samo o sebe prozápalové.
Ale nie všetky tuky sú rovnaké. Ak konzumujete dostatočné množstvo fytonutrientov, ako sú karotenoidy, xantofyly a lipofilné polyfenoly, vaše tukové tkanivo je chránené a neprodukuje prozápalové hormóny. Tuk chránený týmto spôsobom má svoju obvyklú žltú alebo oranžovú farbu, pochádzajúcu od podobne sfarbených fytonutrientov. Problémy však vznikajú u ľudí, ktorí získavajú tuk z nezdravých (alebo spracovaných) potravín. Tieto nutrične chudobné potraviny obvykle neobsahujú dostatok potrebných fytonutrientov, pričom telesný tuk má potom bielu až perlovú farbu. Tento tuk je prozápalový a nebezpečný.
Vzhľadom na to, že väčšina prebytočného tuku je dnes prozápalová a chronický zápal je tak veľmi škodlivý, nie je vôbec prekvapujúce, že nadváha je rizikovým faktorom pre toľko vážnych zdravotných problémov.
Dobrou správou je, že protizápalový stravovací režim je tiež režim prispievajúci k chudnutiu.
Problém s obezitou – prehľad
• Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa výskyt obezity v rokoch 1980 až 2008 celosvetovo takmer zdvojnásobil. Podľa odhadov jednotlivých krajín trpelo v roku 2008 viac ako 50 % mužov i žien v európskom regióne nadváhou a približne 23 % žien a 20 % mužov bolo obéznych.
• Podľa posledných odhadov v krajinách Európskej únie postihuje nadváha 30-70% a obezita 10-30% dospelých.
• Odhady počtu obéznych dojčiat a detí v európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie od roku 1990 do roku 2008 trvalo narastali. Viac ako 60 % deti, ktoré trpia nadváhou pred pubertou, ňou bude trpieť aj v ranej dospelosti. Detská obezita je často spojená s kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou 2. typu, ortopedickými problémami, duševnými poruchami. neúspechom v škole a nižším sebavedomím.
Zdroj: https://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/obesity/data-and-statistics
Trilógiu 5 kľúčových faktorov, ktoré zapríčiňujú chronický zápal ukončíme najbližšie kapitolou venovanou voľným radikálom.
Marian Brnuľa
(62)
Recent Comments