Sebastián už 13 rokov úspešne reprezentuje Slovensko a mesto Senec, dokonca tri roky na profesionálnej úrovni. Momentálne jazdí za klub TJ BMX PARDUBICE. Pýtate sa v čom? Tento šport nesie názov bikros, ale poznáte ho aj ako BMX. 

 

Cyklistická disiplína pochádza z USA a do Európy prišla začitakom 80. rokov. Bikros je mimo iného aj olympijsky šport, ktorého základom je umelo vybudovaná dráha s rôznymi skokmi a prekážkami.

 

Na štarte stojí vedľa seba 8 pretekárov. Vyhrá ten, kto za čo najkratší čas pokorí technické prvky trate. Ide o takzvaný šprint – štart a cieľ. Jedna jazda trvá približne 40 sekúnd, no odvíja sa to, samozrejme, od náročnosti trate. Táto disciplína je považovaná za prípravu pre mnohé iné odvetvia cyklistiky alebo motokrosu, pretože v bikrose môžu oficiálne štartovať deti od 6 rokov.

 

Čo alebo kto ťa k tomuto športu viedol?

 

Bikrosu sa venujem od svojich 7 rokov a priviedol má k nemu môj otec, ktorý sa od malička venuje motokrosu. Veľa motokrosových jazdcov začínalo s bikrosom, je to veľmi dobrá technická príprava. Ja som zostal pri bicykli.

 

Povedz nám čo si za tých 13 rokov už všetko dokázal?

 

Od roku 2012 sa pravidelne zúčastňujem Majstrovstiev Slovenska, Českého pohára, Európskeho pohára, Majstrovstiev Európy a sveta. Za ten čas som sa stal niekoľkonásobným majstrom Slovenska (v jednotlivcoch aj v časovke), niekoľkonásobným víťazom Českého pohára, v roku 2015 som vyhral ocenenie Zlatý pedál. V predošlých dvoch rokoch som bol 9. v Európe a minulý rok som sa celkovo umiestnil na 6. mieste v celkovom rankingu Európskeho pohára (UEC) z celkovo vyše 100 jazdcov.

 

Na prvý pohľad je to určite nebezpečný šport, čo všetko si si už zlomil, poprípade aké iné zranenia si už utrpel?

 

Zranenia sú nevyhnutnou súčasťou každého športu a o to viac to platí aj pri bikrose. Asi jedno z najvážnejších zranení, ktoré sa mi stalo bolo v roku 2016. Spadol som v Nemecku na pretekoch a zlomil som si bedrový kĺb, panvu a chrbticu. Našťastie som sa dal rýchlo dokopy a ešte v tom roku som sa stihol zúčastniť posledných pretekov v sezóne.

 

Čo všetko obnáša tvoja príprava a ako často trénuješ?

 

Veľmi veľa cestujem, trénujem na trati a v posilňovni skoro každý deň dvojfázovo (ráno a poobede). V zime jazdím v krytej hale v Šenkviciach. Keďže na Slovensku nemáme ideálnu vonkajšiu trať, ktorá by konkurovala európskym parametrom, tak cez sezónu cestujem za tréningom buď do Rakúska, Čiech alebo do zahraničia na trať, na ktorej viem že sa budú konať preteky. Taktiež sa pravidelne zúčastňujem tréningových kempov v Taliansku, Španielku, Nemecku. 

 

Koľko krajín si už vďaka tomuto športu navštívil?

 

Dá sa povedať, že vďaka tomuto športu som precestoval skoro celý svet. Každý rok je kalendár pretekov iný. Väčšina pretekov sa sústreďuje na zapadnú časť Európy, a to Francúzsko, Holandsko, Belgicko, a potom nasledujú krajiny ako Taliansko , Španielsko, Nórsko, Dánsko.

 

Ako vnímaš podmienky, ktoré su pre tento šport na SK vytvorené?

 

Podmienky pre tento šport na Slovensku nie sú ideálne. Máme malú základňu jazdcov, chýbajú nám trate na európskej úrovni. Tých, ktorí to robia na vyššej úrovni, je nás tu veľmi málo. Bikros je najmä o rodičoch, ktorí musia investovať veľa financií a obetovaného času s dieťaťom či už na tréningu alebo na pretekoch. Verím, že sa vychová mladá generácia, ktorá tento šport posunie ďalej.

 

Aký je tvoj cieľ na nadchádzajúce roky?

 

Ako každý rok sa sústreďujem na veľké preteky ako sú Majstrovstvá Európy, tento rok v Belgicku a majstrovstvá sveta, ktoré budú v USA. Snažím sa ale uspieť na každom jednom preteku. Každý jeden z nich beriem ako rovnaký, či pretekám na Slovensku alebo v zahraničí. Taktiež je mojím veľkým cieľom a snom kvalifikovať sa na Olympijske hry 2024 v Paríži.

 

Myslíš, že je tento šport pre každého? 

 

Tak ako som povedal vyššie, je to predovšetkým o rodičoch. Je to veľmi individuálne. Na Slovensku je bikros veľmi malo spopularizovaný. Myslím si, že keby ho poznalo viacej ľudí, bol by oň aj väčší záujem. Každopádne za vyskúšanie to stojí.

 

 

 

(445)

Komentáre

komentáre

SENČAN SEBASTIAN SULKA AKO ÚSPEŠNÝ CYKLISTA