Karate sa venuje od svojich 5 rokov a začal trénovať v Trnave. Súbežne s karate mladý Timo Žbodák začal aj s gymnastikou. Jeho vzorom je jeho brat, ktorý ho spolu s rodičmi privideli ku karate. Nie je náhoda, že už v tak mladom veku dosahuje Timo skvelé výsledky na medzinárodnej  úrovni. Aktuálne je nominovaný aj na športovca roka mesta Senec. (link nižšie) Rozhodli sme sa zistiť viac o jeho krátkej no úspešnej kariére.

 

FOTO: Pavol Uhrin | https://www.fotosport.sk

 

Vieme, že od 5 rokov sa venuješ plne kontaktnému bojovému športu, karate. Zároveň vieme, že si trénoval aj gymnastiku. Kedy nastal ten zlom, že sa budeš venovať iba karate a prečo?

Rozhodol som sa tak preto lebo som mal lepšie predispozície na karate, tým že som bol vyšší a mal som nižšiu váhu. A samozrejme ovplyvnilo ma aj to, že môj brat sa venoval karate už dlhšiu dobu a teraz je medzinárodným rozhodcom.

Ako vyzerá tvoj štandardný deň keď nemáš prípravu na veľký turnaj?

Ráno sa zobudím okolo šiestej, idem si zabehať na desať až pätnásť minút na pás. Dám si strečing, sprchu a idem do školy. Po škole sa idem učiť na ďalší deň a okolo 16.00. odchádzam na tréning. Doma som okolo 20.00.

Je rozdiel keď sa pripravuješ naopak, napríklad na Majstrovstvá Európy alebo iný veľký turnaj?

Mám viac tréningov, trvajú dlhšie a hlavne večerný je oveľa náročnejší.
Hlavný rozdiel je teda v kvantite, keď sa pripravujeme na veľký turnaj, mám v týždni o dva až tri tréningy viac.

 

FOTO: Pavol Uhrin | https://www.fotosport.sk

 

Kto je tvojim trénerom?

Môj tréner je Peter Macko a je to zároveň aj reprezentačný tréner. Myslím, že si dobre rozumieme a môže ešte veľa naučiť a posunúť v karate ďalej.

Aké sú tvoje doterajšie najväčšie úspechy?

Veľkým úspechom pre mňa je samozrejme to, že som sa dostal do reprezentácie Slovenska a môžem reprezentovať našu krajinu a mesto Senec. V minulom roku sa mi podarilo nominovať na MS v Santiagu de Chile v kategórii cadet -57 kg, stal som sa Majstrom Slovenska a nominoval som sa na ME v Budapešti, ktoré sa konali vo februári 2020. Zúčastnil som sa mládežníckych turnajoch KARATE 1 YOUTH LEAGUE 2019 v Chorvátsku a v Taliansku, umiestnil som sa na druhých a tretích miestach na turnajoch CZECH OPEN Karate CUP Ústí nad Labem , EURO CUP Zell am SEE, AUSTRIA JUNIOR OPEN Salzburg, Croatia Open Rijeka.

FOTO: Pavol Uhrin | https://www.fotosport.sk

 

Karate je kontaktný šport, aké najvážnejšie zranenie sa ti stalo?

Venujem sa Kumite, čo je športový zápas medzi dvoma súpermi. Podľa pravidiel útok ani technika nesmú spôsobiť zranenie súpera. Ale samozrejme zranenia sú dosť časté. Najvážnejšie zranenie bolo asi zlomené zápästie. To bolo v situácii, keď som štartoval v kategórii s o dva roky staršími a bez váhového rozdielu.

Aký je tvoj najväčší cieľ, ktorý by si chcel v karate dosiahnuť?

Medaila určite z Majstrovstiev Sveta alebo Európy.

Si nominovaný aj na športovca roka, potešilo ťa to?

Áno, určite ma to potešilo. Myslím si ale, že v Senci je veľa nedocenených karatistov. Napríklad Julián Enrik Smoliga, ktorý bol pred nedávnom tretí na Majstrovstvách Európy.

Sme veľmi radi, že naše mesto tak úspešne reprezentuješ a v mene celej redakcie  SENEC TV ti prajeme veľa úspechov.

Za športovca roka môžete hlasovať tu: https://forms.gle/9mb9mAFr4jWnvk7RA

 

(442)

Komentáre

komentáre

Pokorný a talentovaný karatista zo Senca má pred sebou nádejnú kariéru.