Určite ste si všimli, že na sociálnych sieťach koluje dotazník Koncepcia športu mesta Senec 2021 – 2025. Takýmto spôsobom mesto žiada obyvateľov, aby sa zapojili do tvorby dokumentu, ktorý by mal na päť rokov určiť smer rozvoja športu v našom meste.
Prečo anketa keď máme športovú odbornú komisiu či poslancov športovcov? O koncepcii športu sa hovorí najmenej 10 rokov. Aj náš terajší viceprimátor, ktorý bol osem rokov ako poslanec aj predseda športovej komisie sa veľmi intenzívne snažil o vytvorenie koncepcie športu, ale aj napriek jeho úsiliu sa to nepodarilo. Teraz je predsedom jeho kolega z poslaneckého klubu pán Tomáš Mókoš, ktorý má medzinárodné bohaté skúsenosti, ale až potom, čo do platnosti vstúpil nový zákon o športe, že sa MUSÍ vytvoriť koncepcia športu sa kompetentní rozhýbali. No ale keď ju vytvoria oni budú za to niesť aj zodpovednosť a to sa niektorým našim poslancom nepáči, a tak vymysleli dotazník.
Jeden z dôvodov, prečo to nevedia vyriešiť kompetentní je politika. V odbornej komisii sedia nominanti a poslanci politických strán či klubov a medzi nimi je spolupráca nulová.
Druhý problém je, že každý si tlačí to svoje a hlavne ide o dotácie. Viď nefunkční bodový systém a nový E grant, ktorý skončil absolútnym fiaskom. Nakoniec si peniaze v komisii rozdelili po starom a hotovo.
Športové kluby aj keď prevažne sú to Občianske združenia fungujú ako firmy. Ako OZ len kvôli dotáciám ináč každý klub funguje s peňazí, ktoré vyberie od ZÁKAZNÍKA čiže od rodičov či od športovca. Keby fungoval rovnaký meter, mesto by mohlo podporiť dotáciami aj reštaurácie, však zdravé stravovanie je tiež dôležité…
No ale predsedovia športových klubov hrajú vždy dôležitú úlohu pri voľbách a tak ich podnikanie treba podporiť.
Možno by bolo dobré, keby sa športové aktivity vrátili do škôl a podpora mesta by smerovala k učiteľom a rozvoju škôl ktoré má v kompetencii aj tak mesto. Samozrejme keď niekto chce podnikať v rámci športu určite mu v tom netreba brániť.
Takým symbolom tejto problematiky je mestská športová hala. Poslanci ju sľubujú 20 rokov, mesto má aj na takú halu pozemok na Slnečných jazerách a nič. Priznám sa, že aj keď som sa téme športová hala venoval už viackrát až po upozornení som sa na tento problém pozrel trocha ináč.
Senčania si určite pamätajú, že už bolo viacero pokusov na čistenie jazera a jedna z nich bolo aj odsávanie bahna. Na spomínanom dvojhektárovom pozemku sa vybágrovala aj jama, kde sa toto bahno sušilo a potom odnášalo. Dôvod bol ekonomický, aby sa zbytočne neodnášala voda, ale len bahno. Dnes na tomto pozemku kde by mala stáť športová hala je stavebná suť v hodnote viac ako 100 tisíc eur. Čiže pred začatím by sa mala najprv odstrániť skládka odpadu a stavebnej sute. To, že by to stálo daňových poplatníkov 100 tisíc to by až taký problém nebol, keď je politická objednávka peniaze sa vždy nájdu. Ale čo sa stane keď sa začne niekto pýtať na to, koho vlastne je ten „BORDEL“!

(129)

Komentáre

komentáre

Komentár Csabu Farkasa: Koncepcia športu