Minulý rok sa začala rekonštrukcia bývalej preprahárne Hasičského múzea v Senci, ktorá v minulosti slúžila ako stajňa. Budova, ktorá sa dnes nachádza za daňovým úradom vedľa sklenárstva slúžila pre neďaleký hostinec, ktorý bol vo vlastníctve panstva Eszterházyovcov. K hostinstvu pod názvom „U zlatého gryfa“ patrili aj stajne a vozovňa.
Vďaka rozhodnutiu o rekonštrukcii týchto stajní sa zachová aj kus histórie z obdobia Márie Terézie a priestory dostanú nové využitie v podobe Hasičského múzea. Budova síce nie je zapísaná ako Národná kultúrna pamiatka, napriek tomu je snaha pomocou reštaurátora pána Andreja Soku zachovať pôvodný stav interiéru. Vysvetlil nám, že materiály a technické postupy na rekonštrukciu budú použité z doby, ktoré sa používali v roku 1780.
Rekonštrukcia začala v novembri 2018 a momentálne sa pracuje na odsolovaní stien, čistení stropov, pod ktorými je tehlový základ. Pred rokmi sa opravila strecha, pod ktorou je nový veniec, ktorý spevnil steny budovy. Do júla tohto roku by sa mali dokončiť práce na interiéri . Aká je budúcnosť exteriéru a kedy otvorí svoju expozitúru nové múzeum pre širokú verejnosť, ukáže vôľa našich poslancov.

(36)

Komentáre

komentáre

Hasičské múzeum a záchrana našej histórie.