Naposledy nám poznatky z histórie prezradili, že chronickému zápalu sa dá vyhnúť. Teraz si pre zmenu pomenujeme 5 kľúčových faktorov, ktoré ho zapríčiňujú.

  1. Nerovnováha medzi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami (ďalej MK)
  2. Nedostatok ovocia a zeleniny
  3. Prozápalové metódy varenia AGE a ALE
  4. Prílišná nadváha alebo obezita
  5. Voľné radikály

Dnes sa budeme venovať prvým dvom faktorom na základe podkladov Dr. Paula Claytona, PhD. z jeho knihy Nech je vaše jedlo vašim liekom. 

Doteraz sme hovorili o chronickom zápale ako o následku neúspešnej akútnej zápalovej reakcie. V dnešnej dobe však medzi najčastejšie príčiny chronického zápalu patrí 5 faktorov životného štýlu.

1. Nerovnováha medzi omega-6 a omega-3 MK

Odborníci na výživu nazývajú omega-6 a omega-3 MK základnými živinami. Ľudské telo ich potrebuje pre mnoho funkcií, od vytvárania zdravých buniek po udržanie zdravého srdca a mozgu. Náš organizmus si ich ale nevie vytvoriť, a preto ich musíme prijímať z potravín, ktoré jeme. Omega-6 MK vyrábajú zlúčeniny, ktoré sú všeobecne prozápalové, zatiaľ čo omega-3 MK sa v ľudskom tele rozkladajú a tak vznikajú živiny, ktoré majú všestranne protizápalové účinky.

Práve z toho dôvodu je rovnováha medzi omega-6 a omega-3 MK v strave veľmi dôležitá pri rozhodovaní, či je prostredie vo vnútri nášho tela prozápalové alebo protizápalové. Záznamy ukazujú, že sme po väčšinu zaznamenanej histórie konzumovali omega-6 a omega-3 MK v takmer rovnakom množstve, ale okolo roku 1900 sa začali omega-6 MK v strave zvyšovať, zatiaľ čo omega-3 MK ubúdali. V Európe pomer omega-6 a omega-3 MK vzrástol z 1:1 na 15:1 až 25:1 a v USA ich pomer dosiahol v priemere 25:1 a naďalej sa zvyšuje. Američania sú teda ešte viac ohrození chronickým zápalom ako my v Európe, a to pomáha vysvetliť, prečo občania Spojených štátov, ktorí tvoria iba 5 % svetovej populácie, spotrebúvajú 54 % svetových farmaceutických výrobkov, 80 % všetkých liekov proti bolesti na predpis a neprimerané množstvo antidepresív.

Hlavnými omega-3 MK sú kyseliny alfa-linolénová (ALA), eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Primárnym zdrojom omega-3 MK v potrave je ALA, ale nie je to veľmi prospešné, pretože naša schopnosť premeniť ALA na dôležitú EPA a DHA je veľmi obmedzená, keď konzumujeme nadmerné množstvo omega-6 MK. EPA a DHA sa nachádzajú takmer výlučne v tučných rybách, ktoré neprodukujú omega-3 MK, ale získavajú ich z morských rias, ktoré tvoria základ morského potravinového reťazca.

Omega-6 MK väčšinou získavame v podobe kyseliny linolovej (LA) z rastlinných olejov, ako je kukuričný olej, sójový olej, slnečnicový olej, ako aj z orechov a semien. Tieto oleje sú lacné, čo je jedným z dôvodov, prečo boli zakomponované do toľkých spracovaných potravín. Ale tým, že výrobcovia spracovávaných potravín vystupňovali pomer omega-6 a omega-3 v našej strave do nadmerného množstva, napáchali na našom zdraví nepredstaviteľné škody.

Čo je horšie, väčšina zvierat chovaných pre ľudskú spotrebu je kŕmená krmivami na sójovej a kukuričnej báze. Väčšina kráv, ošípaných a hydiny z klietkových chovov je potom kŕmená kyselinou linolovou a jej prozápalovým metabolitom – kyselinou arachidonovou (AA) – a ich mlieko, mäso a vajcia obsahujú nezdravý pomer omega-6 a omega-3 MK. Zvieratá, ktoré sa živia trávou, majú lepšiu hladinu omega-3 MK, ale v dnešnej dobe sa týmto spôsobom trvalo chovajú len ovce. (Voľne chovaná hydina konzumuje viac omega-3 MK a produkuje mäso a vajcia s lepším pomerom omega-6 a omega-3 MK ako hydina z klietkových chovov.)

2. Nedostatok ovocia a zeleniny

Ovocie a zelenina sú dôležité, pretože obsahujú, okrem iných zlúčenín, polyfenoly. Tie v tele vyvíjajú silné protizápalové účinky.

Polyfenoly blokujú kľúčové enzýmy podporujúce zápaly. Patrí medzi ne COX-1 a COX-2, rovnaké enzýmy, na ktoré sa zameriava mnoho protizápalových liečiv. Blokujú tiež druhý pár prozápalových enzýmov nazývaných LIPOX-5 a LIPOX-8. A čo je snáď ešte zásadnejšie, blokujú tretiu skupinu prozápalových a vysoko deštruktívnych enzýmov zvaných matrixové metaloproteinázy (MMP).

Táto trojaká blokácia má zásadnejší ochranný efekt než ktorýkoľvek farmaceutický liek, pretože MMP sú priamo zodpovedné za poškodenie tkaniva, čo mení chronický zápal na poškodenie tkaniva následne spôsobujúce degeneratívne ochorenia.

Viktoriánci jedli v priemere 9 až 10 porcií ovocia a zeleniny denne. Vzhľadom na vysokú úroveň fyzickej aktivity mali veľkú chuť do jedla. Ovocie a zelenina, ktoré jedli, boli ekologické a išlo o dedičské odrody, ktoré obsahovali až trojnásobok množstva polyfenolov, než oveľa sladšie druhy ovocia a zeleniny, ktoré jeme dnes. My v priemere konzumujeme asi 3 porcie ovocia a zeleniny denne. Sú to jednoduché počty, znížili sme spotrebu týchto potravín asi o 2/3 a hladina polyfenolov v tom, čo jeme, tiež poklesla asi o 2/3. To znamená, že náš príjem polyfenolov poklesol približne o 90 %.

Koľko ovocia a zeleniny by sme teda mali jesť, aby sme boli zdravší? Záleží na tom, s kým sa rozprávate.

Podľa jednej správy by sme sa všetci mali snažiť zjesť aspoň sedem porcií ovocia a zeleniny denne. Štúdia vykonaná výskumníkmi verejnej výskumnej univerzity v Londýne (University College London – UCL) analyzovala informácie získané od viac ako 65 000 dospelých vo veku 35 rokov a viac, ktorí reagovali na prieskum v oblasti zdravia v Anglicku. Výskumníci potom účastníkov pozorovali približne 7,7 rokov od chvíle, kedy sa prvýkrát zapojili do výskumu.

Táto štúdia zistila, že u ľudí, ktorí jedli sedem a viac porcií ovocia alebo zeleniny denne, je riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny o 33 % nižšie, riziko úmrtia na rakovinu nižšie o 25 % a riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia nižšie o 31 % než u ľudí, ktorí jedli menej než jednu porciu denne (porcia je definovaná ako 80 g).

Americký inštitút pre výskum rakoviny (AICR) zachádza ešte ďalej a odporúča deväť porcií ovocia a zeleniny denne, aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny. Viktoriánske záznamy naznačujú, že pokiaľ ide o dedičské odrody, malo by to stačiť. Ak však jete novodobé druhy, 9 porcii vás dostane iba do jednej tretiny cesty k množstvu, aké konzumovali viktoriánci a ktoré im v kombinácii so správnym pomerom omega-6 a omega-3 MK a podstatným množstvom betaglukánov zabezpečilo takmer úplnú imunitu voči degeneratívnym ochoreniam.

ZHRNUTIE

Kriticky dôležité protizápalové polyfenoly nie sú prítomné v našej strave v dostatočnom množstve. V kombinácii s nadmerným množstvom omega-6 MK oproti omega-3 v našej strave a v našom tele to vytvára podmienky pre dokonalú zápalovú búrku. Pridajte prozápalové faktory, ako je fajčenie, a prozápalové látky obsiahnuté v spracovaných a nezdravých potravinách, a ste na ceste k zápalovému a zrýchlenému starnutiu.

Na druhej strane, ak vaša strava obsahuje toľko omega-3 MK, aby pomohli vytvoriť správne protizápalové hormóny, dostatok polyfenolov, aby zablokovali kľúčové zápalové enzýmy, a dostatok 1-3, 1-6 betaglukánov, aby udržali imunitný systém zdravý, chronický zápal sa minimalizuje a prirodzené uzdravujúce procesy v tele môžu opäť nadobudnúť prevahu.

Ale nezáleží len na tom, čo jeme, je tiež dôležité, ako varíme. A keď sa na to všetko zameriame, podarí sa nám znížiť vystavovanie sa množstvu prozápalových faktorov.

Nabudúce sa budeme venovať ďalším faktorom, ktoré zapríčiňujú zápal.

Marian Brnuľa

(47)

Komentáre

komentáre

Zdravie – životný štýl: Príčiny zápalu