Od dnešného dňa je povinné nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od 15. marca sa poosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry (okrem vlastnej domácnosti).
Ako si vybrať respirátor a ako sa oň starať tak, aby ste boli čo najlepšie chránení?
Výber respirátora
- Zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
- Respirátor musí byť bez výdychového ventilu
- Skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2, a že je k nemu priložený návod v slovenčine. Medzi overené respirátory patria aj s označením KN95 alebo N95. Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie.
- Ak respirátor netesní, alebo neprekrýva ústa aj nos, nemôže poskytovať vyšší štandard ochrany.
- Pri nasadzovaní respirátora majte umyté ruky, nedotýkajte sa jeho vnútornej časti a manipulujte s respirátorom iba prostredníctvom gumičiek.
- Upravte sponu na vrchu respirátora tak, aby čo najvernejšie kopírovala kontúry koreňa vášho nosa.
- Hlbokým nádychom a výdychom sa uistite, že respirátor dobre tesní.
- Ak máte respirátor dobre nasadený, okuliare sa vám rosiť nebudú
Bezpečná manipulácia
- S noseným respirátorom zaobchádzajte ako s infekčným materiálom, nedotýkajte sa jeho vonkajšieho povrchu a neodkladajte ho na okolité plochy.
Môžem ho použiť viackrát?
Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom “R” (čiže napríklad FFP2 R).
- Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac 8 hodín používania.
Kam vyhodiť respirátor?
Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte do nádob určených na separáciu.
(37)
Recent Comments